5 tipov, ako sa v novom roku priblížiť Bohu

Poznáš biblický príbeh o Márii a Marte?
Kým Marta je až po uši zavalená povinnosťami, Mária odloží všetko bokom, aby mohla byť s jej milovaným Pánom a učiteľom. Odpoveď Ježiša na Martinu zaneprázdnenosť je jasná:
„Milá Marta, trápiš sa a znepokojuješ pre mnohé nepodstatné veci. A pritom len jedno je potrebné. Mária si zvolila správne, vybrala si to, čo jej nikto nevezme.“ (Lk 10:38–42)

Ak sa, rovnako ako ja, vidíš často v role Marty, ktorá celý deň pobehuje a snaží sa stihnúť všetky svoje povinnosti, namiesto toho, aby sa zastavila a odpočinula si pri Pánových nohách, mám pre Teba jedno biblické zamyslenie z Ježišovej odpovede: potrebné je len jedno.
Verím, že ak si správne nastavíme naše priority, tak nielen, že budeme odpočinutí, ale s Pánom po boku nám aj povinnosti dňa pôjdu ľahšie a rýchlejšie. Ježiš jasne hovorí, že tráviť čas v Jeho prítomnosti je to najdôležitejšie. Boh je ten, ktorý nám zasľúbil život v plnosti, On je naším odpočinkom a naším dobrým pastierom. Ak ho necháme, aby viedol náš život, možno to nebude stále ľahké, ale myslím, že to vždy bude stáť za to.

Nižšie nájdeš zopár tipov, ako sa zamerať na Boha:

1. Vyhraď si na Boha priestor a čas. Ak máš pocit, že nič ďalšie sa do tvojho dňa nezmestí, práve o to viac potrebuješ zastavenie a zamyslenie sa nad prioritami. Na začiatok skús Bohu vyhradiť čas po prebudení a pred spaním. Ak máš tendenciu začínať deň so sociálnymi sieťami, uvidíš, o čo krajšie rána ťa čakajú s Kráľom Pokoja po boku. Ak máš voľnú chvíľku v priebehu dňa, skús ju namiesto seriálov, hier, alebo sociálnych sietí stráviť s Bohom. On nie je obmedzený časom ani priestorom, môže k Tebe hovoriť na prechádzke v prírode, alebo v Tvojej obľúbenej kaviarni:)

2. Čítaj si Božie slovo. Ježiš je Slovo, ktoré sa stalo telom. Boh nám skrze svoje slovo dáva poznať svoj charakter a svoju vôľu, Jeho slovo nám nastavuje zrkadlo pre náš život. Prostredníctvom neho obnovujeme svoju myseľ, aby sme „vedeli rozoznať, čo je Božia vôľa, čo je dobré, milé a dokonalé.“ (Rim 1:1)

Nech sa táto kniha zákona nevzdiali od tvojich úst. Rozjímaj však o nej vo dne i v noci, aby si zachovával všetko, čo je v nej napísané, lebo vtedy sa ti zdarí cesta a budeš si počínať rozumne. Joz 1:8

3. Nájdi si vo svojom okolí dobré spoločenstvo kresťanov, ktorí majú živú vieru a dobré Biblické základy. Možno to bude stáť odvahu vykročiť do niečoho nového, možno to bude chvíľu trvať, ale verím, že ak to zveríš Bohu, tak v tom povedie Tvoje kroky. Možno Ti pošle do cesty niekoho, s kým sa budete môcť spolu modliť a navzájom sa povzbudzovať. Stále je tu možnosť online vyučovania a spoločenstva, osobné vzťahy však nenahradí.
Pri hľadaní spoločenstva si daj pozor na sekty (V posledných rokoch je rozšírená napr. sekta Sinčchondži, ktorá je nebezpečná z mnohých dôvodov a zároveň veľmi aktívna v naberaní nových členov. Viac informácií nájdeš tu).

4. Venuj pravidelný čas modlitbe. Modlitba je rozhovor s Bohom. Rovnako, ako pri každom rozhovore, je dôležité nielen hovoriť, ale aj počúvať. Takže okrem svojich prosieb stráv chvíľku v tichu, aby si mohla/mohol vnímať jemný hlas, ktorý k Tebe prehovára.

5. Pestuj v Tvojom živote chválu a vďačnosť. Pomôžu Ti vidieť veci z pozitívnej stránky, zamerať sa na to dobré v Tvojom živote a mať radostnú myseľ. (V našom Heavenly diári nájdeš pri každom týždni zoznam vďačnosti. Odporúčam Ti ale zamerať sa na vďačnosť nie len každý týždeň, ale ideálne každý deň. Uvidíš, ako to časom premení Tvoj postoj a pocity:)

Ustavične sa radujte. Neprestajne sa modlite.Za všetko vzdávajte vďaky, lebo to je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi.
Ef 5,20

Na záver Ti želám, aby bol rok 2024 pre Teba úspešný z Božieho pohľadu: aby Ťa priviedol bližšie do Jeho prítomnosti a naplnil Ťa pokojom a radosťou za každých okolností.

Krásny 2024 praje,

Kristína

PS: Vyššie uvedený zoznam sú moje subjektívne tipy, preto budem rada, ak sa na sociálnych sieťach s nami podelíš, čo funguje Tebe:)

Zvolit menu
CZK Česká koruna
EUR Euro